04.02.2015

Hospodářské noviny - Start-up, který vytvoří právní smlouvy na míru

Hospodářské noviny uvedli ve svém deníku článek o GenerátoruSmluv, pár zajímavostí nejen z fungování aplikace.

Dvaatřicetiletý Tomáš Trč pracoval několik let v reklamních agenturách. Jako konzultant pomáhal s marketingem startupovým podnikatelským projektům. Tak dlouho, až se před necelými dvěma roky pustil do vlastního podnikání. Spolu s kamarádem advokátem Viktorem Fojtem vytvořili a spustili Generátor smluv. Originální internetovou aplikaci, která dokáže vytvářet základní právní dokumenty na míru.

"Máme jich momentálně asi 60 z nejrůznějších oblastí práva. Zřejmě nejčastěji generovaná je žádost o rozvod, ať už jde o rozvod sporný, nebo nesporný. Hodně populární je také exekuční návrh," popisuje Trč projekt, který odstartoval před rokem.

Zájemce, který si chce dokument koupit a vygenerovat, se přihlásí do aplikace, vybere si dokument a pak při jeho tvorbě odpovídá na sérii otázek. Z odpovědí systém vytvoří na míru šitou listinu, a to i s návodem k použití a pokyny.

"Na webu je spousta vzorů smluv a nejrůznějších dalších dokumentů, ale často jsou v nich chyby nebo jsou neaktuální. Navíc když si je lidé vyplňují nebo upravují, často v nich udělají další chyby a výsledkem je pak neplatný dokument," říká Viktor Fojt.

Projekt funguje od loňského března a systém už stihl vytvořit více než 1100 dokumentů a získat i některá ocenění.

V posledním ročníku ankety Křišťálová lupa se dostal mezi TOP 10 v kategorii nástroje a služby. Oba podnikatelé uspěli ještě v grantovém projektu agentury CzechInvest na podporu inovativních podnikatelských projektů.

"Získali jsme program s koučem, který nás učí vést vlastní firmu a rozvíjet ji. Scházíme se několikrát v měsíci vždy na několik hodin. Rádi bychom se touto cestou připravili na vstup investora, který by umožnil další rozvoj projektu a jeho rozšíření do zahraničí," plánuje Trč.

Podobné aplikace v cizině už fungují. "Ve Spojených státech je portál rocketlawyer.com, který funguje podobně. Do něj investoval už i Google. Byť v Americe jde o spornou službu a její provozovatelé se přou s advokátní komorou, zda tyto služby smějí poskytovat," podotýká druhý z majitelů aplikace Fojt s tím, že v Česku problémy s komorou zatím nemají.

Jádrem sporu je to, že i když jde o dokumenty připravené advokáty, za výslednou podobu nese zodpovědnost každý sám, a nikoliv advokát, jak je běžné při využití právních služeb. Ostatně právní služby mohou poskytovat jen třeba advokáti, nikoliv poradenské společnosti.

"Proto tvrdíme, že neposkytujeme právní služby, ale Generátor smluv. Ručíme za podklady, ale nemůžeme ručit za výsledný dokument, jelikož nemůžeme kontrolovat informace, které sami uživatelé do systému vkládají," dodává Trč.

Autorský článek